Wodne ogrzewanie sufitowe lub ścienne, czy warto
Wodne ogrzewanie sufitowe lub ścienne, czy warto?
Poza ogrzewaniem systemem przewodów grzejnych pod tynkiem, panelami, czy podłogą coraz częściej stosowane jest wodne ogrzewanie ścienne, jak i sufitowe. Konstrukcja tego typu ogrzewania oparta jest o rurki miedziane lub wykonane z polietylenu. Ten typ ogrzewania jest niskotemperaturową instalacją grzejną wielkopowierzchniową, co oznacza, że w rurkach nie powinna przepływać woda cieplejsza niż 50 stopni dając całościowo efekt grzejny.
Z tego powodu istotne jest rozmieszczenie rurek ich zagęszczenie, jak i otwarta przestrzeń ścian grzejnych. W przeciwnym razie w pomieszczeniu będzie po prostu zimno. Ogrzewanie płaszczyznowe ma decydującą zaletę – jest wyjątkowo zdrowe dla układu oddechowego człowieka, zalecane dla alergików i osób chorujących na schorzenia dróg oddechowych.
Nie powoduje ona nadmiaru pyłu i kurzu, jak również utrzymuje równomierną temperaturę. Co więcej „grzejnik” ścienny w porze letniej może chłodzić, kiedy do obiegu wprowadzimy schłodzoną wodę. Funkcja para klimatyzacji również jest doceniana przez wielu użytkowników tego rodzaju ogrzewania, co zasadniczo różnicuje cechy użytkowe z ogrzewaniem ściennym elektrycznym.
Pomimo iż wydaje się to być nowatorskim wynalazkiem i innowacyjną technologią, wcale tak nie jest, gdyż ogrzewanie płaszczyznowe znane jest od starożytności, a jedynie obecnie stało się popularne, głównie poprzez popularyzację ogrzewania podłogowego. Dodatkowym atutem jest ekologiczny charakter ogrzewania jak i możliwość montażu w niezwykle trudno dostępnych miejscach, również w skosach, łukach, na poddaszach itp.
Estetyka ogrzewania ściennego niestety wymaga także stosownej aranżacji wnętrz, stąd może być zarówno plusem, jak i minusem ogrzewania, podobnie jak trwałość instalacji będąca zaletą z dozą wady w przypadku konieczności usunięcia awarii instalacji, która może spowodować ogromne szkody zalewając całą ścianę, sufit, pomieszczenie. Podsumowując ogrzewanie konwekcyjne ma swoje wady i zalety z przewagą zalet, aczkolwiek wciąż jest mało popularne w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem grzejnikowym bez względu na rodzaj energii zasilającej.